Чи потрібна завіряти попередній договір у нотаріуса?

У сучасній практиці ріелтерської діяльності, в силу специфіки українського законодавства, замість договору завдатку, все частіше використовується так званий Попередній договір, який захищає права продавця і покупця нерухомості, а також виконує забезпечувальну функцію щодо виконання сторонами своїх зобов’язань.

Проте, в силу певної неадаптированности нашого законодавства до специфічних сфер життєдіяльності суспільства, з попереднім договором виникла юридична колізія. А саме, чи необхідно засвідчувати такий договір нотаріально?
Слід сказати, що багатьом суб’єктам така форма з багатьох причин не завжди прийнятна. По-перше, укладення такого договору несе за собою непередбачені витрати — мінімум 1% від суми договору, по-друге нотаріально, такий договір не запевнити, якщо відсутній хоча б один з документів, необхідний для укладення основного договору, а часто Продавці після укладення попереднього договору ще готують документи до угоди і т.п. Суперечка — «завіряти попередній договір нотаріально чи ні» тривав би ще довго, якби на допомогу ріелторам не прийшов Київський регіональний центр Академії Правових наук. Провівши аналіз чинного законодавства України щодо регламентації форми попереднього договору до договору купівлі-продажу нерухомого майна фахівцями Академії були викладені наступні висновки:
1. Чинне законодавство України вимагає укладення попереднього договору до договору купівлі-продажу в письмовій формі і запевнень Нотаріусом.
В основу даного висновку покладено наступне: «попередній договір укладається у формі, встановленій для основного договору, а якщо форма основного договору не встановлена — у письмовій формі». Оскільки предметом дослідження була законодавча регламентація форми попереднього договору до договору купівлі-продажу нерухомого майна, необхідно встановити вимоги, встановлені законодавством України до форми договору купівлі-продажу нерухомого майна.
Договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. Таким чином законодавець виділив три основні вимоги щодо оформлення договору купівлі-продажу нерухомого майна:
— Форма договору — письмова
— Нотаріальне посвідчення
— Державна реєстрація
2. Нотаріальне посвідчення попереднього договору є нотаріальною дією, і не включається в поняття «Форма договору» відповідно до чинного законодавства України.
Відповідно до форми договору законодавець відносить тільки письмову форму, нотаріальне посвідчення попереднього договору та державна реєстрація є діями, які необхідно дотримати щодо договору купівлі-продажу, для відповідності його і саме його букві закону.
Результати науково-правової експертизи Академії Правових Наук України звучать таким чином. «Виходячи з аналізу чинного законодавства України щодо регламентації форми попередньо договору до договору купівлі-продажу нерухомого майна встановлено:
— Чинне законодавство України вимагає укладання попереднього договору щодо будь основного договору, в тому числі щодо договору купівлі-продажу нерухомого майна в письмовій формі
-Чинне законодавство України встановлює обов’язкового нотаріального посвідчення попереднього договору щодо будь основного договору, в тому числі-попереднього договору до договору купівлі-продажу нерухомого майна; поняття «нотаріальне посвідчення» є нотаріальною дією і включається в поняття «форма договору».
Загальний висновок:
Відповідно до вимог чинного законодавства України попередній договір і договір купівлі-продажу нерухомого майна обов’язково укладається у письмовій формі і потребує нотаріального посвідчення.
Вам интересен наш комплекс, у нас есть еще много важной и полезной информации! Оставте заявку с помошью виджета внизу справа, или перейдите на страницу